Doğru Spor Sütyeni Seçmek İçin 5 İpucu

Egzersiz söz konusu olduğunda, rahatlık her zaman öncelik vermeniz gereken bir unsurdur. Bu, özellikle iyi bir spor sütyeni içermesi gereken egzersiz kıyafeti seçiminiz söz konusu olduğunda geçerlidir. İyi bir sporcu sütyeni nasıl seçilir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

 

Hızlı Erişim - Konu Başlıkları

Neden Spor Sütyeni Giyilir?

Neden Spor Sütyeni Giyilir?

Spor sütyeni yoğun fiziksel aktivite sırasında göğüslere destek sağlar. Ayrıca sporcu sütyeni olmadan, göğüsler egzersiz sırasında hareket eder ve bu size rahatsızlık verebilmekte. Yeterli göğüs desteği olmadan egzersiz yapmak zamanla cildin ve cooper bağlarının (göğüsleri destekleyen ve şekillendiren dokular) elastikiyetini kaybetmesine neden olabilmekte. Bu nedenle göğüs ağrısına ve göğüslerin sarkmasına neden olma eğiliminin artmasına neden olabilmekte. Fitness şirketlerine göre, egzersiz sırasında aşırı zıplamak boyun ve sırtta ağrıya neden olarak duruşunuzu etkileyebilmekte. İyi bir sporcu sütyeni göğüs hareketini sınırlar ve göğüslerinize destek sağlayarak kullanıcının vücut ağrısından kaçınmasına yardımcı olur.

 

Doğru Sporcu Sütyeni Giymenin Önemi

Doğru Sporcu Sütyeni Giymenin Önemi

Portsmouth Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, memenin egzersiz yaparken kadınlar için zamandan sonra kötü sağlık ve motivasyona sahip dördüncü en önemli engel olarak kabul edildiğini buldu. Bu, her yaştan kadının aktif olmaktan keyif alabilmesi için tam oturan ve rahat bir spor sütyeninin şart olduğu anlamına gelir. 2020 yılında American College of Sports Medicine dergisi, meme desteğinin yetersiz olması nedeniyle egzersiz sırasında rahatsızlık ve ağrı yaşayan kadınların daha az egzersiz yapma eğiliminde olduğunu söyledi. Ve bunun kilo alımı ve diğer sağlık sorunlarına yol açtığını belirten bir araştırma daha yayınladı.

 

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir

Buraya kadar bir sporcu sütyeni takmanın önemini ve mevcut farklı seçenekleri bildiğinize göre, doğru olanı nasıl seçersiniz? İşte sizin için mükemmel olanı bulmak için aklınızda bulundurmanız gereken beş ipucu.

 

1. Sütyen Cup Ölçünüzden Emin Olun

Bir spor sütyeni seçerken en büyük öncelik, cup bedeninize göre doğru miktarda destek sunduğundan emin olmaktır. Araştırmalar, kadınların %70-80’inin kendi vücuduna göre ayarlamadan yanlış tip ve boyutta sütyen giydiğini göstermiştir. Ayrıca sporcu sütyenleri göğüs hareketini en aza indirecek ve ağrıyı önleyecektir. Daha küçük boyuttaysanız, daha az destekleyici bir spor sütyeni ile kurtulabilirsiniz. Dilerseniz doğru sütyen seçimi konulu yazımıza bir göz atabilirsiniz.

 

2. Kumaş Tipi ve Temel Özellikler

Spor sütyenlerindeki teknoloji son yıllarda çok yol kat etti. Bu nedenle artık spor sütyeni seçerken aranacak birçok konfor özelliği var. Aranacak bir diğer özellik, teri cildinizden uzaklaştırarak serin ve kuru kalmanıza yardımcı olan polyester veya naylon gibi nem emici kumaşlardır. Egzersiz yaparken çok terleme eğilimindeyseniz gereklidir. Aranacak bir diğer özellik ise dolgudur. Dolgu, göğüsleri darbelerden koruyarak yastıklamaya yardımcı olabilmekte.

 

Ayrıca cildinizle sütyen kumaşı arasında ekstra bir katman sağlayarak nemin emilmesine yardımcı olabilmekte. Ayarlanabilir askılar, daha iyi bir uyum elde etmenize yardımcı olabileceğinden, aramak için mükemmel bir özelliktir. Büyük beden kadınlar veya daha büyük göğüslere sahip olanlar için, göğüs altında deriye zarar vermeden yerinde duran geniş bantlı bir sporcu sütyeni aramak idealdir. Kayışların ayrıca sürtünmeyi önlemek için vücuda karşı düz duran dikişleri olmalıdır.

 

3. Doğru Aktiviteye Doğru Sütyen

Yapacağınız egzersiz türü, ihtiyacınız olan spor sütyeni modelleri konusunda da rol oynayacaktır. Koşma veya ip atlama gibi yüksek etkili aktivitelerle ilgileniyorsanız, iyi miktarda destek sunan bir spor sütyenine ihtiyacınız olacaktır. Yoga veya Pilates gibi düşük etkili aktiviteler yapıyorsanız, daha az destekleyici bir spor sütyenleri ile kurtulabilirsiniz. Farklı aktivitelere uyum sağlamak için birden fazla spor sütyenine ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Ne yaparsanız yapın her zaman rahat olmanızı sağlamak için çeşitli göğüs desteği seviyelerine sahip birden fazla spor sütyenine sahip olmak idealdir.

 

4. Beden Seçimi

Normal sütyenlerde olduğu gibi, spor sütyenleri söz konusu olduğunda her bedene uyan tek beden yoktur. Bunu yapmanın mükemmel bir yolu, spor sütyenleri konusunda uzmanlaşmış bir mağaza seçmek ve her zamanki rutinlerinize göre bir tavsiye istemektir. Bu nedenle online alışveriş yapıyorsanız, doğru bedeni bulmak için beden tablosunu dikkatlice okuduğunuzdan emin olunmalı. Herhangi bir sorunuz varsa mağazanın müşteri hizmetlerine de ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi satıcıların kendi boyutlandırma standartlarına sahip olduğunu unutmayın. Bu, bir satıcının sütyen boyutunun diğerinden farklı olabileceği anlamına gelir.

 

5. Stil ve Tarz Önemi

Egzersiz yaparken iyi görünmek oldukça güven artırıcı olabilmekte. Bir spor sütyeni modeli işlevsel olduğu için şık olamayacağı anlamına gelmez. Piyasada spor sütyenleri için hem şirin hem de rahat birçok seçenek bulunmakta. Egzersiz kıyafetlerini eşleştirmeyi seven biriyseniz, diğer egzersiz kıyafetlerinizle uyum sağlamak için çeşitli renk ve stillerde spor sütyenleri bulabilirsiniz.

 

Spor Sütyeni Çeşitleri

Spor Sütyeni Çeşitleri

Spor sütyenleri iki tipte gelir. Bunlar korse tipi sıkılaştırıcı sütyenler ve standart sporcu sütyenleridir. Korse sporcu sütyenleri, hareketi azaltmak için göğüslerinizi göğüs duvarınıza bastırarak göğsünüzü düzleştirmek için tasarlanmıştır. Bu sütyenler tipik olarak likra veya spandeks gibi esnek malzemelerden yapılmakta. Ve çapraz bir konfigürasyonda giyebileceğiniz geniş askılara sahiptir.

 

Bunlar tipik olarak küçük göğüslü kadınlar veya yüksek etkili faaliyetler için önerilmekte. Öte yandan, standart sütyenler her memeyi ayrı ayrı çevreleyen ve destekleyen kaplara sahiptir. Bu sütyenler genellikle naylon ve polyester gibi sert malzemelerden yapılır ve dar kayışlara sahiptir. Korse sütyenlerinden daha fazla destek ve şekillendirme sunarlar. Bu da onları orta etkili faaliyetlerde çalışan daha büyük göğüslü kadınlar için iyi bir seçimdir.

 

Spor Sütyeni İçin Doğru Marka

Spor Sütyeni İçin Doğru Marka

Doğru spor sütyenini seçmek karmaşık olmak zorunda değildir. Bu ipuçlarını aklınızda tutun ve size ihtiyacınız olan desteği sağlayan bir sütyeni Emay’da bulacağınıza emin olun. Ayrıca hemen hızlıca siparişinizi oluşturabilir iade ve aynı gün kargo seçenekleriyle alışverişinizi keyifle tamamlayabilirsiniz. Merak ettiklerinizi canlı destek üzerinden bize sormaktan çekinmeyiniz. Hızlıca sporcu sütyenlerini incelemek için tıklayınız.

Whatsapp İletişim
Loading