Tesettür Giyim

Kadınlar için islam'da tesettür giyim modelleri, aynı zamanda bir ahlak niteliği ve kendini ifade etme aracı olarak hizmet eder. Karşılaması gereken belirli gereksinimler vardır. Bunlardan en önemlisi, vücudun meraklı gözlerden gizlenmesidir. Ancak bu, kadınların Müslüman kıyafetlerinin feminen olmaması gerektiği anlamına gelmez. Aksine, modern muhafazakar hanımları, sadece muhteşem görünmekle kalmayıp aynı zamanda rahat giyilen çeşitli moda abayalar, kaftanlar ve elbiseler arasından seçim yapabilir. Günümüzde tesettür giyim modelleri, kişinin dini inançlarını ifade etmesi ve ulusal kimliği göstermesi için güçlü bir araç haline gelmiştir. Üstelik Müslüman kadınlarda her zaman mütevazı ve güzel görünür.

Tesettür Giyim

Kuran'da Tesettür Giyim ve Tesettür Tarihi

Başörtüsü veya tesettür olarak da adlandırılan İslami elbise, modern İslam ülkelerindeki Müslümanlar ve esas olarak İslami olmayan ülkelerde yaşayan birçok Müslüman tarafından giyilmekte. İslami kutsal kitap Kuran'da tesettür giyim, esas olarak giyimde alçakgönüllülük ve sadelik gerektirir. Genel olarak İslami elbise, vücudu ve başı örten bol giysilerden oluşur. Ancak tüm Müslüman insanlar için tek bir giysi türü yoktur. Bazı hükümetler, dini liderleri ve mezhepleri İslam'ın genellikle çok katı tevazu gerekliliklerine sahiptir. Aynı zamanda, Kahire başkenti Mısır'ın mütevazı giyim standartları genellikle daha hafiftir. Ve daha Batılı giyim tarzlarına izin verir.

 

Alçakgönüllülük kuralları, kadınlar için erkeklerden biraz farklıdır. Her ikisinin de vücuda yapışmayan ve vücudun şeklini belli etmeyen bol giysiler giymesi gerekmektedir. Ancak Hz. Muhammed(S.A.V)'in kadınlara yüz ve eller hariç tüm vücutlarını örtmelerini emrettiğine inanılmakta. Erkeklere ise sadece göbekleri ile dizleri arasındaki bölgeyi örtmeleri emredildi. Ancak çoğu modern İslam toplumunda erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi bacaklarını ve kollarını örtmeleri beklenmekte. Erkeklerin ipek ve altın giymesi yasakken, kadınların giymelerine izin verildi. Alçakgönüllülüğün bir kısmı kişinin zenginliğini göstermediği için, İslami elbise süslü veya pahalı bir şekilde dekore edilmiş değildir. Ancak giyim genellikle basittir ve az mücevher veya makyaj yapılmakta. Alçakgönüllülük aynı zamanda kişinin zenginlik eksikliği konusunda gurur veya kibir göstermemesi anlamına gelir.

 

İslamda Tesettür Nasıl Olmalı

Birçok Orta Doğu kentindeki gibi modern bir kentsel toplumda, kadınların İslami elbisesi genellikle ayak bileklerine ulaşan bir etek, uzun kollu bir gömlek ve başörtüsü olarak da adlandırılan bir başörtüsünden oluşur. Bazı kadınlar bluzlarının üzerine Batı tarzı bir ceket giyebilmekte. Ve birçoğu uzun kollu bir gömlek ve başörtüsü ile pantolon veya kot pantolon giyebilmekte. Şehirlerdeki Müslüman erkekler de, çoğu Batılı erkeğin yaptığı gibi, genellikle uzun pantolon ve uzun kollu gömlekler giyerler. Erkeklerin şort giymesi veya gömleksiz gezmesi genellikle kabul edilemez olarak kabul edilir. Bu da kısaca islamda tesettür nasıl olmalı sorusunun cevabını verebilir. Kırsal alanlarda ve İran 1980'lerde Afganistan ve 1990'larda Kadınların başları kadar yüzlerini de örtmeleri istenmişti. Erkekler ise galabiyya adı verilen ayak bileği uzunluğunda, bol elbiseler giyebilirler. Bazı bölgelerde erkekler de başlarını eşarp veya türbanla kapatıyorlar.

 

Batı'da bazıları Müslüman kadınların örtünmeye ve tesettür giyim kurallarına uymaya zorlandıklarını düşünür. Aslında bu yanlıştır ve Müslüman kadınlar olayları oldukça farklı görüyor. Onlara göre tesettür giyim, büyük gurur duydukları bir muhafazakar ve Müslüman kimliğini temsil ediyor. Hem sokakta hem de işyerinde kendilerini daha güvende hissedebilirler çünkü dini bağlılıklarını gösteren giyim tarzları erkeklerin onları rahatsız etmesini daha az olası kılar. Mısır gibi dini hükümetleri olmayan ancak dini siyasi partileri olan ülkelerde tesettür giyim giymek de siyasi bir açıklama yapabilmekte. Esas olarak Müslüman olmayan ülkelerde, tesettür giyim kurallarına uyan Müslüman kadınlara, gayrimüslim kadınlardan farklı davranılabilmekte. Farklı dinlere mensup insanlar bazen İslam'ın kurallarını anlamamaktadır. Ve başörtüsü takan kadınların veya türbanlı erkeklerin siyasi inançları veya yaşam tarzları hakkında varsayımlarda bulunmaktadırlar.

 

Tesettür Giyim Nasıl Olmalı

İslam halkının estetik çekiciliğe ve kıyafetlerin temizliğine çok dikkat ettiği yaygın bir bilgidir. Tesettür giyim nasıl olmalı konusunda ilk olarak alçakgönüllülük ve zarafet, geleneksel muhafazakar kadın giyimiyle özdeşleştirilmesi gereken şeydir. Ne yazık ki, İslam kültürü hakkında birçok kişinin kafasına yerleşmiş olan büyük bir yanlış anlama var. İnsanlar aslında Müslüman kadınların sadece siyah renkli giysiler giyebileceklerine ve yüzlerini ve ellerini her zaman saklamaları gerektiğine inanıyorlar. Ancak gerçekte onlar, dinlerinin temel ilkelerine uygun olduğu sürece, istedikleri hemen hemen her türlü giysiyi seçmekte özgürdürler. İslam'a göre kadınların tesettür giyim ürünleri konusunda dikkat etmesi gereken maddeler aşagıdaki gibidir.

 

Vücudun Örtülecek Kısımları

İslam'da verilen ilk rehberlik, vücudun kamuya açık olması gereken kısımlarını tanımlar. Kadınlar için genel olarak, tevazu standartları, bir kadının vücudunu, özellikle de göğsünü örtmesini gerektirir. Kuran, kadınlara "başörtülerini göğüslerinin üzerine çekmeleri" (24:30-31) çağrısında bulunmakta. Bazı Müslüman kadınlar, özellikle İslam'ın daha muhafazakar mezheplerine mensup olanlar, yüz veya eller de dahil olmak üzere tüm vücudu tam vücut çarşafıyla örtse de, çoğu Müslüman bunu kadınlar için başörtüsünün zorunlu olduğu şeklinde yorumlar. Erkekler için ise vücutta örtülmesi gereken minimum miktar göbek ile diz arasıdır. Ayrıca vücut kıvrımlarını azaltmak için korse kullanılabilir.

 

Bol Giysiler

İslam ayrıca, vücudun şeklini belli etmeyecek veya ayırt etmeyecek şekilde giysilerin yeterince bol olması gerektiğine de rehberlik eder. Cildi saran, vücudu saran giysiler hem erkekler hem de kadınlar için önerilmemekte. Bazı kadınlar, halka açık yerlerde vücut kıvrımlarını gizlemenin uygun bir yolu olarak kişisel kıyafetlerinin üzerine hafif bir çarşaf giyerler. Çoğu Müslüman ülkede, erkeklerin geleneksel kıyafetleri, vücudu boyundan ayak bileklerine kadar kaplayan bol bir elbise gibidir.

 

Kalınlık

İslama göre transparan giysiler hem erkekler hem de kadınlar için mütevazı değildir. Giysi, kapladığı derinin rengi veya altındaki vücudun şekli görünmeyecek kadar kalın olmalıdır.

 

Tesettür Giyim ve Genel Görünüm

Bir kişinin genel görünümü onurlu ve mütevazı olmalıdır. Parlak, gösterişli giysiler, vücudun maruz kalması için yukarıdaki gereksinimleri teknik olarak karşılayabilmekte. Ancak genel tevazu amacını ortadan kaldırır ve bu nedenle önerilmemekte.

 

Başka İnançları Taklit Etmemek

İslam, insanları kim olduklarıyla gurur duymaya teşvik eder. Müslümanlar Müslümanlara benzemeli ve çevrelerindeki diğer inançlardan insanların taklitleri gibi olmamalıdır. Kadınlar kadınlıklarıyla gurur duymalı ve erkekler gibi giyinmemelidir. Ve erkekler erkeklikleriyle gurur duymalı ve kıyafetleri içinde kadınları taklit etmeye çalışmamalıdır. Bu nedenle Müslüman erkeklerin altın veya ipek giymeleri kadınsı aksesuarlar olarak kabul edildiğinden yasaklanmıştır.

 

İyi Ama Gösterişli Değil

Kuran, giysinin özel alanlarımızı örtmesi ve bir süs olması gerektiğini söyler (Kuran 7:26). Müslümanların giydiği elbiseler temiz ve terbiyeli olmalı, ne aşırı süslü ne de yırtık pırtık olmalıdır. Başkalarının beğenisini veya sempatisini kazanmaya yönelik bir şekilde giyinmemelidir.

 

Kıyafetlerden Önce Ahlak ve Görgü

Tesettür giyim, tevazunun sadece bir yönüdür. Daha da önemlisi, insan davranışlarında, tavırlarında, konuşmalarında ve toplum içinde alçakgönüllü olmalıdır. Elbise, toplam varlığın yalnızca bir yönüdür ve yalnızca bir kişinin kalbinin içinde mevcut olanı yansıtır.

 

Tesettür İç Giyim

İç giyim konusunda tesettür iç giyim'e özel türler yoktur. Tesettür iç giyim'in normal iç giyim'den farkı yoktur. İç çamaşırlarınız, giydiğiniz kıyafetin ilk parçasıdır. İyi giyindiğinizde kendinizi daha yetkin ve yetenekli hissedersiniz. Bu nedenle, iç çamaşırınız, kendinize güvenerek giyinme yeteneğinizin temelidir. Sonuçta iç çamaşırınız giydiğiniz en mahrem giysidir; dıştan giydiğiniz kıyafetlerden çok, kendinize olan güveninizin ve algınızın çok daha doğru bir yansımasıdır. Güzel bir iç çamaşırı, şeklinizi tamamlayarak ve rahatsız edici topaklanmaları engeller. Ve takılmaları önleyerek kıyafetinizin geri kalanı için etkili bir temel sunacaktır.

 

Doğru iç giyim size kendinizi güvende hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda çok pratik amaçlara da hizmet eder. İyi bir iç çamaşırı, en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde size rahatlık ve destek sağlayacaktır. İç çamaşırınız size, vücudunuza göre şekil vermesi ve tüm gün boyunca rahat hissetmenizi sağlamak için onunla birlikte hareket etmesi gereken yumuşak bir kumaş tabakası sağlar. Doğru iç giyim ürünü tesettür giyim konusunda da vücut hatlarınızın görünmemesini garanti eder. Emay Korse en şık ve kaliteli iç giyim ürünlerini sizlere sunar.


Whatsapp İletişim
Loading