Sütyen Yıkama Nasıl Yapılır

Sütyenimi ne sıklıkla yıkamalıyımdır. Sütyen yıkama nasıl yapılır konusunda en sık sorulan sorulardan biri bu sorudur. Bu sorunun cevabı ise, sütyenlerinizin en iyi performansını vermesini, mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, sütyeninizi bir veya en fazla iki kez giydikten sonra yıkamanız gerekir. Sütyeninizi yıkamadan önce iki kez giymeniz gerekiyorsa, sütyeninizi süresi arasında bir gün ara vermelisiniz. Elastiğin toparlanması, nötr pozisyona geri dönmesi için zamana ihtiyacı vardır.

 

Bunun neden böyle olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Sütyen doğrudan vücudunuza takıldığından vücut yağlarını cilt hücrelerini toplar. Sütyen bandının ve askılarının önemli bir bileşeni olan elastik, her iki maddeye de iyi yanıt vermez. Bu malzemeler elastiğin içine girdiğinde esneme ile büzülme kabiliyeti azalır. Bu maddeleri çıkarmak için uygun bir yıkama gerekir, böylece elastik, sütyeni vücuda tam oturtma işini yapmaya geri dönebilmekte.

Elde Sütyen Yıkama

Makinede Sütyen Yıkama

Yapmamanız gerekenden başlayalım makinede sütyen nasıl yıkanır konusunda ilk kural imkanınız varsa sütyeninizi çamaşır makinenize atmayın. Makinede yıkamanın daha kolay olduğu aşikar ama bu durum sütyen için iyi sonuçlar doğurmayabilmekte. Sütyenler hassas özenle tasarlanmış giysilerdir. Destekleyici yapısının bir parçası olarak, birçok sütyenin kabının altında teller bulunmakta. Bu teller sütyeninizde önemli bir destek görevi görür. Formlarını korumaları ve yerinde kalmaları gerekir.

 

Çamaşır makinesinde deviri düşük yıkama yapılsa bile, su basıncı sütyenin etrafındaki giysinin basıncı, telin bükülmesine ile şeklini kaybetmesine neden olabilmekte. Diğer kıyafetlerini de düşün. Bu sütyenlerin kancaları, çamaşır makinesinde veya iç çamaşırı çantasında ne varsa zarar verebilmekte. Diğer bir etken olan sütyen ve kurutucu ilişkisi. Sütyenleri kurutucuya atmak sütyenin lastiğini mahvedebilmekte. Hangi sıcaklığı kullandığınız önemli değil. Elastiklik, sütyenin işlevinin anahtarıdır. Sıcaklığa maruz kalmak elastik yapısını bozacağı için sütyenin toparlayıcı, kaldırıcı özelliğine zarar verebilmekte. Bu durum ise sizin sütyeninizden daha az verim almanıza neden olur.

 

Elde Sütyen Yıkama

Sütyeni temizlemenin en iyi yolu elde sütyen yıkama ve havada kurutmadır. Sütyen yıkamak için ılık su ile yumuşak bir deterjan kullanın. Sütyenlerinizi temizlemek için renklerine göre ayırın, ardından sabun ve suyun temizleme büyüsünü yapmasına izin vermek için 20 ila 30 dakika bekletin. Daha sonra sütyenlerdeki sabunu ılık suda durulayın. sütyenin fazla suyunu sıkmadan nazikçe çıkarmak için sütyeni bir havlunun içine koyun ardından havluya hafifçe bastırın. Ardından sütyeni kuruması için bir havlunun üzerine düz bir şekilde koyun.

 

Bu ıslat, bastır tekniği aslında oldukça kolaydır. Ayrıca çok fazla aktif zaman gerektirmez. İyi stratej, sütyenleri haftada bir temizlemektir. Sütyeninizin genel ömrü, yani ne kadar süreyle anlamlı destek ve şekillendirme sağlayacağı, sütyenin kalitesine malzeme yapısı, kup ölçüsüne, kullanım sıklığına ve sütyenin bakımına bağlıdır. Sütyen bakımı tamamen sizin kontrolünüzde olan faktörlerden biridir. Hepimiz güzel el yapımı sütyenlerimizin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını isteriz. Bu birkaç basit işlem sayesinde sütyenlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Whatsapp İletişim
Loading