Sütyen Bakım İpuçları ve Püf Noktaları

Sütyenlerini bakımı söz konusu olduğunda, biraz daha fazla zaman ve çaba harcamaya başlamanın zamanı geldi. Sonuçta, onlar güzel bir yatırımdır ve değer verilmeyi hak ederler. Birçoğumuz sütyen bakımı kurallarını ya ihmal ediyoruz ya da bilmiyoruz. İşte iç çamaşırınızın bakımına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı küçük ama önemli değişiklikler.

 

Elde Sütyen Yıkama

Sütyenlerinizi elde yıkamanızı çok önemlidir. İç çamaşırları makinede yıkanınca düşündüğünüzden daha fazla zarar görür. Kayışlar, çamaşırların geri kalanı arasında dolaşarak gerilmelerine, bükülmelerine ve şekil kaybetmelerine neden olabilmekte. Sütyenlerimiz, sizin için destekleyici, mükemmel oturan bir sütyen oluşturmak için bir araya getirilen 30'a kadar bileşene sahip olabilir. Sütyenin, iç çamaşırı torbasında bile makinede yıkanması, yalnızca sütyen içindeki bileşenleri bozmakla kalmaz, aynı zamanda bileşenler, bir makinenin iç tamburuna takılabilmekte. Hatta bükülebilmekte veya kırılabilmekte. Elde yıkamayı önermemizin bir başka nedeni de, kabloların makineye verebileceği zarardır. Bu da, bunun oldukça maliyetli bir onarım olabileceği veya daha kötü bir durumda, bir çamaşır makinesinin/kurutucunun değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Sütyenlerinizi de her iki veya üç kullanımdan sonra yıkadığınızdan emin olun, her kullanımdan sonra değil! Sütyenleri elde yıkamak sandığınız kadar zahmetli değil. Sadece ılık su ve hafif bir deterjan kullanarak yıkayın ve soğuk suyla durulayın.

 

Kurutma Makinesininin Sütyenlere Zararı

Sütyen Bakım İpuçları ve Püf Noktaları

Çamaşır makinesinin acımasız olduğunu düşündüyseniz, çamaşır kurutma makinesi daha kötü olduğunu bilmelisiniz. Narin iç çamaşırlarınız, giysilerle dolu sıcak bir fıçıya atılıp döndürülmek için sevgi ve özenle yapılmamakta. Isı sadece lastiği parçalayıp eritmekle kalmaz, aynı zamanda rengin daha hızlı solmasına ve hatta balen kısmının bükülmesine neden olur. Sütyenlerinizi kurutmanın hasara dayanıklı bir yolu, herhangi bir erişim suyunu bir havluya hafifçe bastırmak (ASLA sıkmayın!). Ve kuru bir alanda kurutmak için bir giysi atının üzerine koymaktır. Ekstra ağırlık, gerilmelerine neden olabileceğinden, onları kayışlarından asmadığınızdan emin olun.

 

Sütyenlerinize Yer Ayırın

Birçok kadın sütyenlerini ikiye katlayarak saklar. Bu aslında zamanla sütyenin şeklini bozabilmekte. Uyumdan ve göğüslerinizi şekillendirme şeklinden ödün verebilir. Onlara iç çamaşırı çekmecenizde yer vermek önemlidir. Sütyenlerinizin şeklini koruması için onları düz duracak şekilde yatırın.

 

1'i Giyecek, 1'i Yıkamada ve 1'i Çekmecede Olsun

Elastik ve destek sistemlerini aşırı zorlamamak için sütyenlerinizi rotasyon halinde giyin (ne kadar çok o kadar iyi). Asla bir gün üst üste sütyen takmamalısınız. Sütyenlerin giyildikten sonra tekrar yerine oturması için zamana ihtiyacı vardır. Sütyenlerinizi ters çevirir ve hafif davranırsanız size daha uzun süre dayanacaklardır.

 

Değişimden Korkma

Eski sütyenler dıştan tek parça gibi görünebilir ama içleri bitkin ve yıpranmıştır. Sütyeniniz bir yaşından büyükse, yenilenme zamanının geldiğini söylebiliriz. Çünkü bu zaman diliminden sonra destekleri bozulmakta, elastik gevşemekte ve arka kısım açılmakta. Halihazırda iç çamaşırlarınıza hak ettiği sevgi ve şefkati gösteriyorsanız, bu süre biraz daha uzayabilmekte. Ve tüm bu altın bilgiler sizin için yeniyse, iç çamaşırlarınız için daha nazik bir yaşam tarzı benimsemenin zamanı geldi.


Whatsapp İletişim
Loading