Korseler Doğurganlık ve Hamileliği Etkiler mi?

Korseler kadınların hamilelik sırasında yapabilecekleri ve yapamayacaklarına ilişkin tutumlar ülkeler ve kültürler arasında farklılık gösterir. Örneğin, bazı kadınlar ilk üç aylık dönemden sonra bir kadeh şarap içerler. Diğerleri hamilelikleri boyunca suşi ve sashimi yemeye devam eder. Binlerce yıl boyunca ve bugün bile, göçebe kadınlar kabileleriyle birlikte seyahat etmeye ve göçebe meskenlerde doğum yapmaya devam ettiler. Bugün birçok kadın, doğum tarihinden birkaç hafta öncesine kadar veya doğum yapana kadar çalışıyor.

 

Başka bir deyişle konu çocuğunuzu tasarlamak taşımak ve doğurmak olduğunda sizin için neyin doğru olduğunu bulmanız gerekecek. Bel eğitimi alıyorsanız, doğal olarak korse giymenin organlarınızı, doğurganlığınızı ve hamileliğinizi nasıl etkileyebileceğini merak edebilirsiniz. Korseler doğurganlık ve hamileliği etkiler mi konusunda burada eğer varsa korselerin çocuğunuzu gebe kalma ve termine kadar taşıma yeteneğiniz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini tartışacağız.

 

Korseler Doğurganlık ve Hamileliği Etkiler mi?

Korse Giydiğimde Rahmime Ne Olur?

İç organlarınızı boğan korseler hakkında her türlü tuhaf efsane var. Ancak yüzlerce yıldır korse giyen kadınlar aksini kanıtlıyor. Her türlü kompresyon giysisi gibi korseler de iç organlara baskı yapabilir. Ancak dar kot pantolonlar veya bel pantolonları gibi korseleriniz de rahminize aşırı veya gereksiz zarar vermez. Bel antrenmanı yaptığınız için rahminiz küçülmez, düşmez veya kapanmaz. Korse çeşitleri giymek ile rahim sarkması arasında nedensel bir bağlantı bulunamadı. Bu durum esas olarak yaş, vajinal doğum, zorlanma örneğin ağır kaldırma veya yoğun bağırsak hareketlerinden kaynaklanır. Veya pelvik taban kaslarının basit atrofisine atfedilir.

 

Korseler doğurganlık ve hamileliği etkiler mi sorusunda bir diğer konu ise korse giydiğinizde iç organlarınız biraz yer değiştirebilir. Ancak iyi haber şu ki, bunun gerçekleşmesi için çok fazla alan var. Çoğu insan vücudumuzun temel olarak iskeleti kaplayan deri, kas, yağ ve bağ dokusundan oluştuğunu hayati iç organların karın ve göğüs boşluğunu kapladığını bilir. Bilmiyor olabileceğiniz şey, vücudun her tarafına yayılmış interstisyum adı verilen sıvıyla dolu bir boşluk olduğudur. Cildinizin altında, kasların ve atardamarların etrafında ve iç organların arasında bulunur. Yani bir korse giyip beline kıskaç taktığınızda, iç organlarınız gerçekten sıkışmaz sadece kullanılmayan alandan yararlanmak için yer değiştirirler. Başka bir deyişle, rahminiz uzaklaşmayacak. Bunun yerine, sadece birkaç milimetre göç eder.

 

Korseler ve Doğurganlık

Hamile kalmaya çalışırken, bebeğinizin sağlığına müdahale eden potansiyel faktörler hakkında endişeleriniz olması doğaldır. Ve eğer bel antrenmanı yapıyorsanız. Bu kompresyon giysisinin bir şekilde doğurganlığı veya gebeliği etkileyeceğini yanlışlıkla varsayanlardan bazı meraklı. Yanlış bilgilendirilmiş uyarılar almışsınızdır. Rekoru düzeltmek için buradayız. Korse spermlerin rahminizdeki yumurtalara ulaşmasını engellemeyecek. Döllenmiş yumurtaların rahim duvarına yapışmasını engellemeyecek. Veya başka türlü yaşayabilir bir fetüsü siz daha hamile olduğunuzu bile anlamadan sıkıştırmayacaktır.

O yüzden endişelenmeyi bırak. Bu kalıtım yaş ve yaşam tarzı seçimleri gibi çok çeşitli başka nedenlerden dolayı doğurganlık sorunları yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Ancak korsenizin şu ya da bu şekilde katkıda bulunan bir faktör olması muhtemel değildir. Öyle olsaydı, Viktorya döneminde nüfusta önemli bir düşüş olurdu.

 

Geçmişten Günümüze Korseler ve Hamilelik

Korseler doğurganlık ve hamileliği etkiler mi hamilelikte kesinlikle korse giymeyi bırakmalısın, değil mi? Hayır. Aslına bakarsan, yapmıyorsun, ama başka bir şey değilse bile. Rahatlık adına bu muhtemelen iyi bir fikirdir. Yine de, yüzlerce yıl öncesine dayanan uygulamalardan başlayarak bu iç çamaşırın tarihini gözden geçirelim. 18 ve 19 yüzyıllarda kadınlar çok sayıda çocuk doğurdu ve günlük korse giymelerine rağmen onları ileriye taşıdı. Kendinize “ama o zamanlar çok daha fazla düşük vardı” diyor olabilirsiniz. Bu doğru. Bununla birlikte bunlar daha az gelişmiş tıbbi uygulamalar bir yanadır.

 

Büyük ölçüde zayıf beslenme ve tıbbi bakıma sınırlı erişim gibi sağlık faktörlerine atfedilebilir. Kadınların hamilelikleri boyunca korse modelleri giymeye devam etmeleri bekleniyordu . Çünkü bu giysiler destek ve alçakgönüllülük için tasarlandı ve kibar toplum bunları gerektiriyordu. Neyse ki, kadınların bebek öncesi korselere sıkışması gerekmiyordu. Bunun yerine, hamilelik ilerledikçe gevşetilmek üzere tasarlanmış, yanları ekstra bağcıklı anne korseleri giydiler.

 

Hamilelikte sırtınızı ve göğsünüzü desteklemek için hamile korsesi giyebilirsiniz. Bunu tavsiye etmeyeceğimizi söyledi. Alternatif olarak, bu amaç için tasarlanmış esnek bir göbek bandı ile ihtiyacınız olan her türlü sırt desteğini güvenle alabilirsiniz. Hamilelik sonrasında sevdiğiniz korselerinize geri dönebileceğinizi göreceksiniz. Not: Her bireyin durumu farklı olduğundan, tıbbi tavsiye için her zaman doktorunuza danışmanızı öneririz.


Whatsapp İletişim
Loading