İç Giyim Tarihi Geçmişten Günümüze İç Giyim

İç giyim tarihi geçmişten günümüze iç giyim. Her gün iç çamaşırı giyiyoruz şimdi sürekli bizimle birlikte olan iç çamaşırlarının tarihçesini öğrenelim. İnsanlar ne zaman güzel küçük şeyler giymeye başladı neden ilk sorumuz olsun. Konunun büyüleyici olduğuna şüphe yok. İç giyim ortaya çıkarken aynı anda hem mütevazı hem de erotikti.

İç çamaşırlarının tarihini merakmı ettiniz? Size bu modanın olmazsa olmazlarının hızlı kirli bir özetini vermek için buradayız. Öğrenmek için rahat ol not al! Bu bilgiye ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz. 😉

 

İç Giyim Tarihi Geçmişten Günümüze İç Giyim

İç Giyim Tarihi İlk Dönemler

1:Korselerin Yayılışı

Her zaman daha fazla yaratıcılığa ilham veren orijinal bir parça vardır ve iç çamaşırı için bu korse olurdu. Bu bağcıklı korseler ilk olarak 1500'lerde Avrupa'da kadınların bellerini daraltmak ve göğüslerini büyütmek için giyildi. Kadınlar dönemin çok beğenilen düz gövdeli formunun peşindeydiler.

Bellerini daha dar hale getirmek için elbiselerinin altına korseler giyerlerdi. İster inanın ister inanmayın, ilk korselerde (İtalya'da üretilmiştir) omuz askıları vardı. 1890'ların sonlarında ve sonrasında birçok korse tasarımı oluşturuldu uyarlandı. Genellikle farklı bölümleri (büstü, göğüs, vb.) vardı.

 

2:Modernizme Geçiş

İç çamaşırları vücut şekillendirici korseler den daha fazla daha çok görülmesi gereken öğelere geçtikçe, iç giyim tarihi 1920'lerde Amerika'da bir dönüş alır.

1920'li yıllarda Amerika'da, Cadılar Bayramı'nda giyilen elbise kostümlerine çok benzeyen gevşek, şekilsiz elbiseler giyilirdi. Hafif kaymalara daha uzun etek boylarına ek olarak, bu çağda dizlere kadar uzanan ve riskli anlar için diz kapağını zorlayan çoraplar da ortaya çıktı.

 

3: ABC Boyutları ve Ötesi

1944 tarihi SH Company, sütyen ölçülerini, küp ölçüleri için harfler kullanarak, şimdi bildiğimiz şekilde ilk kez belirttiler. Bu yöntem hızla endüstri standardı haline geldi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tel üretimi tekrar arttı. İç giyim tarihi push-up sütyenlerin popülaritesi de arttı.

 

Geçmişten Günümüze İç Giyim

1946 tarihi ilk askısız sütyenler (bugün bildiğimiz şekliyle) piyasaya sürüldü. Kadınlara boyun çizgilerini ortaya çıkarmak korse büstiyerlerden daha iyi bir seçenek sundu. Bundan sonra iç giyim tarihi altın çağını yaşamaya başladı. Pin-up'ların seksi kadınların zirvesi olduğu 1950'lerde kurşun sütyenler çok büyüktü.

Ardından, 60'larda sütyenlerin yakıldığı ve fırfırlı iç çamaşırları rafları doldurduğu kadınların özgürlüğü sert bir darbe aldı. İç giyim tarihinde bu noktadan sonra, seksi dantelli iki parçalı takımlar ve bugün hala salladığımız diğer modern stiller, popülerliklerini artırmaya devam etti açıkçası sıkışıp kaldılar.


Whatsapp İletişim
Loading